Marchew była i jest w strukturze upraw gatunkiem dominującym w naszej Spółdzielni. Postanowiliśmy promować warzywa korzeniowe, a zwłaszcza wspomnianą marchew podczas specjalnie stworzonego na jej cześć festynu.
Pomysł na zorganizowanie imprezy plenerowej zrodził się w trakcie rozmów Zarządu z Firmą FLORCHEM. Idea pomysłodawców była prosta: przygotować demonstracyjne poletka uprawne, na których będą zasiane warzywa korzeniowe. Rolnicy obserwując okres wegetacji wybiorą sobie te, które uznają za najlepsze, porównując sprawdzone odmiany, z nowymi, wchodzącymi na rynek. Dodatkowym elementem budzącym zainteresowanie rolników miały być pokazy maszyn rolniczych do uprawy, siewu, zbioru oraz nowych technologii, które pojawiły się wraz z zakupionym sprzętem przez rolników – członków Spółdzielni. Już na samym początku zdecydowano, że będzie to impreza cykliczna, odbywająca się w każdą pierwszą niedzielę września.
W organizacji pierwszej imprezy znaczącą rolę odegrał Pan Stanisław Jurek z Sulechowa, właściciel FLORCHEMU. Zachęcił on do współpracy Firmę NICKERSON, a następnie sam aktywnie włączył się do przygotowania uroczystości. Pierwszy festyn odbył się 4 września 2004 roku, lecz wtedy nie posiadał jeszcze nazwy. Trwały wówczas dyskusje na ten temat, aż do momentu gdy swoją propozycję złożył Sekretarz Powiatu Marek Krupa. To on wymyślił nazwę „Marchewkowe Święto”.
„Marchewkowe Święto” z roku na rok umacniało swoją pozycję dlatego, że zawsze cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem osób, które licznie przychodziły na kolejne imprezy.
W ciągu tych minionych lat, trzecia edycja została zorganizowana wspólnie z Powiatem Kazimierskim, Gminą Skalbmierz. „Marchewkowe Święto” było współgospodarzem organizowanych dożynek powiatowo-gminnych, co w sposób zdecydowany podniosło rangę imprezy. Szósta, siódma i ósma edycja to wspólne imprezy z Urzędem Marszałkowskim i organizowane Dni Województwa, które także dodały imprezie prestiżu. Zapewne nikt z pomysłodawców nie wróżył, że ta inicjatywa tak się rozrośnie i na dobre ukształtuje swoją pozycję.
.
Dziś „Marchewkowe Święto” to impreza plenerowa. To festyn, piknik rodzinny, w którym biorą udział całe rodziny z okolicznych wiosek, miast i miasteczek. Znana jest w całym województwie oraz w województwach ościennych, co roku uatrakcyjniana nowymi elementami. Od kilku lat w tym samym miejscu, czyli na placu Spółdzielni, z bogatą oprawą artystyczną, zawsze ze sztucznymi ogniami i z konkursem bicia rekordu tarcia marchewki na czas. Można tutaj poczęstować się ciastem marchewkowym, napić soku z marchewki, wymienić poglądy branżowe i odpocząć wspólnie ze znajomymi. Dla każdego, bez względu na wiek, są także przygotowywane atrakcje tak, aby na długo pozostały w pamięci uczestników.
.
Mamy nadzieję, że osoby, które nas odwiedzają, wyjeżdżają stąd utwierdzone w przekonaniu, że nie jest nam obca staropolska gościnność. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne „Marchewkowe Święto” obiecując, że dopełnimy wszelkich starań by było ono kolejną niezapomnianą imprezą.
Kliknij tutaj aby zobaczyć filmy z Marchewkowego Święta 2016
[/bsf-info-box]
Kliknij tutaj aby zobaczyć filmy z Marchewkowego Święta 2015
[/bsf-info-box]
[bsf-info-box icon_type=”selector” icon=”Defaults-star” img_width=”48″ icon_size=”64″ icon_color=”#efa104″ icon_style=”circle” icon_color_bg=”#2aba39″ icon_color_border=”#333333″ icon_border_size=”1″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”50″ icon_animation=”pulse” title=”ROK 2014″ read_more=”none” link=”||” read_text=”Read More” hover_effect=”style_2″ pos=”default” title_font_size=”32″ title_font_color=”#dd8502″ title_font_style=”font-weight:bold;”]Kliknij tutaj aby zobaczyć filmy z Marchewkowego Święta 2014
[/bsf-info-box]