Program „Szklanka mleka”

Celem programu ”Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Program ten jest skierowany do wszystkich dzieci uczęszczających do: szkół podstawowych, gimnazjów, a nawet przedszkoli.  

Program finansowany jest z trzech źródeł:

  • dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i przetworów mlecznych do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych,
  • dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i przetworów do szkół podstawowych,
  • dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.

Polska uczestniczy w tym mechanizmie od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku i od tego czasu program ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Znaczący wzrost zainteresowania wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak: Szwecja Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżanie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

W latach szkolnych 2004/2005 Polska mieściła się w pierwszej dziesiątce krajów UE pod względem ilości mleka i przetworów mlecznych dostarczonych do placówek oświatowych w ramach programu. Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu „Szklanka mleka”. Ilość mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych i kwota środków finansowych pozyskiwanych z UE przez Polskę jest większa niż w krajach starej Unii (takich jak: Francja, Wielka Brytania, Niemcy), w których program realizowany jest od ponad 20 lat.

 

.

.

Mleko i przetwory mleczne w ramach programu spożywa ok. 2,4 mln dzieci z ok. 14,5 tys. placówek oświatowych. Każde dziecko uczęszczające do placówki oświatowej może otrzymać w każdy dzień nauki szkolnej objęty dopłatą – 0,25 litra mleka białego i smakowego (o różnej zawartości tłuszczu), twarożki, sery i jogurty.

W Polsce od początku realizacji programu „Szklanka Mleka” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka.

.

________________

smws